logo

Tarta – poznaj jej historię 

tarta-slony-karmel

Tarta – poznaj jej historię 

Tarta to jeden z najbardziej cenionych i najczęściej zamawianych deserów. W ofercie Capuccino Cafe znajdziecie m.in. tartę karmelową, gruszkową, malinową czy cytrynową.

Tarta to jedno z flagowych dań kuchni francuskiej. W ojczyźnie tarty ten wypiek przyrządza się na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, czy nadzienie jest słodkie czy słone. Wybrany farsz pokrywa delikatne ciasto drożdżowe lub kruche ciasto francuskie, które swój wyjątkowy kształt zawdzięcza specjalnej formie dedykowanej konkretnie pieczeniu tart. 

Historia tego pysznego deseru sięga XVI wieku, kiedy tarty były słodkością przeznaczoną głównie dla szlacheckich rodów, które ceniły sobie zarówno przepyszny smak, jak i odrębność od innych, popularnych wówczas deserów. Niezmiernie ważna była również prezentacja wypieku – tarty traktowano jak małe dzieła sztuki, więc oprawa wizualna musiała zachwycać. Od początku przygotowywano słodkie oraz wytrawniejsze odsłony tart, jednak z czasem kulinarne trendy wypromowały przede wszystkim deserową wersję, wyodrębniając tym samym najpopularniejsze smaki.

W Capuccino Cafe doskonale wiemy, co odróżnia klasyczne ciasto prawdziwej tarty. Nasze desery są kruche, pokryte delikatną skórką i wypełnione nadzieniem o głębokim smaku. Wszystkie wypieki przygotowujemy na bazie naturalnych składników od lokalnych dostawców. W szczególności polecamy przepyszną tartę słony karmel lub sezonowe propozycje.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz